Jak nastražit pasti na myši, krysy a potkany
21. 11. 2013O hubení hlodavců známe mnoho zajímavých příběhů. Jeden se však často opakuje. Lidé nastraží v domě pastičky s návnadou a po týdnu zjistí, že se nechytila ani myška. Kde se stala chyba? Dobře nastražená sklapovací past totiž většinou zabírá prakticky okamžitě. V dnešním článku vám proto ukážeme, jak pasti na myši, krysy a potkany správně používat.
Není pastička jako pastička
Na úspěšné hubení hlodavců stačí běžně prodávané dřevěné pastičky. Mají však několik nevýhod – natahování pasti je nešikovné a vyprošťování zabitého hlodavce nebezpečné.
Proto se osvědčily spolehlivé pasti na myši Victor Quick-Set Mouse Trap. Při vyprazdňování pastiček totiž nepřicházíte do styku s chyceným hlodavcem. Jednoduše stisknete držák pasti a natáhnete nebo uvolníte sklapovací mechanismus. Navíc jsou účinné a dlouho vydrží.
Oblíbené nástrahy hlodavců
Myši, krysy i potkany spolehlivě přiláká obyčejný kousek chleba nebo jiného pečiva. Dále můžete vyzkoušet piškoty, ovesné vločky, čokoládu, vlašský ořech, jablko, mrkev i špek. Vyhněte se sýrům, které hlodavci většinou preferují jen v animovaných seriálech a pohádkách. Návnadu pokládejte vždy do nenatažených pastí.
- Ve většině objektů mají hlodavci k dispozici určitou potravu. Návnadu proto vždy zvolte tak, abyste škůdcům nabídli jídlo, kterého mají nedostatek. Pokud totiž do pastí např. ve skladu obilí umístíte ovesné vločky, úspěšnost hubení nebude vysoká.
- Nezapomeňte nástrahu do pastiček důkladně upevnit, aby nedošlo k jejímu vytažení bez aktivace sklapovacího mechanismu. Stačí návnadu dostatečně napíchnout na hrot nebo natlačit do určeného místa.
- Potkany ulovíte na kousek uzené makrely. Obyčejné pečivo však stačí také. Do pastí ale nechytíte více než jednoho. Jakmile totiž ostatní uvidí, že je past nebezpečná, už nikdy návnadu neochutnají.
- Pasti jsou vhodné pro likvidaci zatoulaných potkaních jedinců. Na početnější kolonie je výhodnější zavolat deratizátora.
- Pokud hlodavci nástrahu ignorují, zkuste ji vyměnit a opět zkontrolujte, zda nemají přístup k potravě.
- Pasti vždy pokládejte mimo dosah dětí a domácích mazlíčků, aby nedošlo k jejich zranění.
Při natahování pastiček a vyprošťování usmrcených hlodavců noste pracovní rukavice. Ochrání vás před nechtěným sklapnutím a infekčními chorobami, které mohou tito škůdci přenášet. Nikdy se chycených hlodavců nedotýkejte holou rukou.
Na umístění pastí záleží
Pro rychlé vyhubení hlodavců rozmístěte pasti na vhodná místa – poblíž jejich zdrojů potravy a do cestiček, kterými prochází. Protože jsou myši, krysy i potkani v otevřeném prostoru opatrní, pokládejte pasti podél stěn a do rohů. Navíc tak zabráníte tomu, aby se „chytil“ některý ze členů domácnosti.
- Pasti se vyplatí umístit také k otvorům, které hlodavci používají pro vstup do domu (vedení kanalizace, přívod vody, větrací otvory, elektrorozvody, TV antény, trubky topení apod.)
Na vytipovaná místa můžete zkusit několikrát položit samotnou návnadu. Pokud ji myši, krysy nebo potkani zkonzumují, umístěte natažené pastičky. Tomu se říká předvnadění a pomáhá zjistit, zda se škůdci v prostorách skutečně pohybují.
Nechte je vyhladovět
Pokud mají hlodavci volný přístup k potravě (zásoby jídla, odpadky nebo drobečky), do pastí je nechytíte. Navíc se budou rychleji množit. Nezapomeňte jim proto odstřihnout přístup k jídlu. Obvykle stačí skladovat potraviny mimo dosah hlodavců, pravidelně uklízet a vyhazovat odpadky do uzavíratelných nádob.
Nezůstávejte jen u pastí
V hubení hlodavců budete mnohem úspěšnější, pokud k pastičkám přidáte jed na myši, potkany nebo krysy a elektronický odpuzovač. Pro bezpečné položení nástrah doporučujeme deratizační staničky (malá, větší).
3 užitečné rady na závěr
- Pro firmy se vyplatí kompletnější řešení v podobě systémové ochrany proti škůdcům
- Nastražené pastičky každý den kontrolujte a podle potřeby doplňujte návnadu
- Dodržování preventivních opatření je ta nejlepší ochrana proti hlodavcům