Jak vyhubit myši, potkany, krysy a jiné hlodavce?
7. 3. 2010Lidé se pokouší bezúspěšně vyhubit hlodavce už stovky let. Chemií, pastičkami i zvukovými odpuzovači. Máte doma nezvané hosty v podobě myší, krys či potkanů? Chcete se jich sami zbavit co nejrychleji? Potom si rozhodně přečtěte následující článek.
Vytvořte nepřátelské prostředí
Ještě než se pustíte do samotného hubení, čeká vás pořádný úklid. Pokud u vás hlodavci nenajdou snadno přístupné jídlo ani místo vhodné k úkrytu, máte napůl vyhráno.
- Ukliďte, vyčistěte a vydezinfikujte prostory, kde se hlodavci pohybují.
- Zbavte se nepotřebných věcí a přestaňte vyhazovat zbytky jídla na kompost.
- Zabezpečte spíže i ostatní místa, kde skladujete potraviny.
- Na kanálové výpusti nasaďte ochrannou mřížku s hustým vzorem.
- Zacementujte veškeré díry, utěsněte okna i dveře.
Jak na hlodavce všeho druhu
Z vlastních zkušeností můžeme říct, že nejen potkani, ale i myši jsou tvrdými soupeři. Pokud se jich chcete zbavit, budete muset nasadit silnější kalibr a využít služeb odborníků. Mezi opravdu efektivní způsoby likvidace hlodavců patří z následujících doporučení pouze první a poslední možnost.
Víte, že krysy se až na Polabí v ČR téměř nevyskytují? Vytlačili je agresivnější potkani.
Otravte jim život
Nástrahy na myši, krysy a potkany obsahují speciální látky, které hlodavce usmrtí cca 7 dní po jejich pozření. Aby se k návnadám nedostala necílová skupina jako například děti a domácí zvířata, uzavírají se do deratizačních boxů.
Nástrahy v podobě granulí, pasty nebo prášku je nutné klást na místa pozorovaného výskytu myší, krys či potkanů. Koncentrace účinné látky není příliš vysoká. Díky tomu obvykle nedochází k přímému ohrožení života domácích mazlíčků, kteří zkonzumují uhynulého hlodavce.
Opatrná manipulace a ochranné rukavice jsou při práci s chemickými nástrahami zcela na místě.
Víte, že chemické nástrahy neobsahují žádné jedy? Pro deratizaci jsou totiž nevhodné, a tak se do návnad přidávají antikoagulanty, které hlodavcům způsobí smrt následkem vnitřního vykrvácení.
- Cena: stovky až tisíce korun
- Výhody: vysoká účinnost, nenáročná aplikace
- Nevýhody: hlodavec může uhynout na špatně dostupném místě, kde se časem začne rozkládat
Když sklapne past (mechanická deratizace)
Pastičky pomáhají lidem při honech na myši, krysy i potkany dodnes. Musíte ale dodržet několik základních pravidel:
- Chutná návnada – špek, slanina, ovesné vločky, čokoláda, kus ořechu apod.
- Dobré umístění – v blízkosti nor nebo míst, kam chodí hlodavci na jídlo
- Pravidelná kontrola – kontrolujte pasti a doplňujte návnady
Na rozdíl od chemické deratizace nehrozí, že si myš či potkan zaleze na nedostupné místo, kde se po uhynutí začne rozkládat.
Pastičky dělíme podle toho, jestli hlodavce usmrtí, nebo jej pouze nalákají do pasti a znemožní mu uniknout. V druhém případě je vaším úkolem vypustit lapeného vetřelce co nejdál od obydlí. Stále ale hrozí, že si najde cestu zpět.
Živolovné pasti je nutné v souladu se zákonem každý den kontrolovat, aby nedocházelo k trápení zvířat.
- Cena: závisí na typu pastičky
- Výhody: zabírá okamžitě
- Nevýhody: časté kontroly u živolovných pastí, chycené hlodavce je nutné vyprošťovat, některým jedincům se podaří uzmout návnadu, aniž by v pasti uvízli
Bojujte zvukem
Elektronické odpuzovače vydávají zvuk o vysoké frekvenci, který je hlodavcům nepříjemný. Po nějaké době proto objekt s aktivním odpuzovačem opouští. Pro většinu lidí jsou tyto zvuky nad hranicí slyšitelnosti. Citlivějším osobám však může pískání odpuzovačů vadit.
Pokud doufáte ve 100% řešení, vyzkoušejte raději chemickou deratizaci. I přes zapnutý odpuzovač k vám totiž občas může zavítat nějaká ta myška.
Vcelku se jedná o velmi spornou metodu, která zabírá pouze u malého počtu případů.
- Cena: od 100 Kč až do několika tisíc za profesionální přístroj
- Výhody: nemusíte uklízet mrtvé hlodavce
- Nevýhody: omezený dosah, hlodavci si na zvuk jedné frekvence časem zvyknou
Pozvěte si na to profíky
Deratizátory lidé zavolají, až když bezúspěšně vyzkouší předchozí metody. Myslíme, že je to trochu škoda. Zbytečně tak přichází o svůj čas i peníze a nakonec stejně musí objednat odborníky.
Specializované DDD firmy se zabývají chemickou deratizací. Po prohlídce postiženého objektu rozmístí na strategická místa speciální nástrahy uzavřené v deratizačních staničkách. Jak poznat zkušené deratizátory (nejen z Prahy), vám poradíme třeba příště.
- Cena: od 2 000 Kč za jeden deratizační zásah
- Výhody: velmi vysoká úspěšnost, nástrahy není nutné hlídat ani vyměňovat
- Nevýhody: žádné
3 užitečné rady na závěr
- Pro zvýšení účinnosti se dají jednotlivé metody kombinovat. Ještě než začnete s domácí deratizací, zvažte případná rizika a (ne)výhody vybraného postupu.
- Pokud máte doma několik málo myší, můžete si také pořídit kočku. Úspěch je ve většině případů zaručen. Tedy pokud váš nový domácí mazlíček nebude připomínat Garfielda.
- Uhynulé jedince průběžně odstraňujte, ať nedochází k jejich rozkládání. Používejte ochranné rukavice a dobře si umyjte ruce, než půjdete dělat něco jiného.
Ať už vás trápí myši, potkani nebo krysy, zkuste si nejprve promluvit s odborníky. Vyvarujete se tak chyb, které hubení hlodavců v domácnostech zbytečně protahují.
Pozn.: Úspěšnost předchozích doporučení se může za určitých podmínek výrazně lišit.