Pasti na hlodavce – 5 tipů pro úspěšnější hubení myší, krys a potkanů
Mechanické sklapovací pasti jsou osvědčené, cenově dostupné a na rozdíl od nástrah (jedů) šetrné k životnímu prostředí. Někdy je ale hlodavci ignorují. Pastičky na myši, krysy nebo potkany totiž nestačí jen natáhnout. V tomto článku najdete několik tipů, jak na rychlejší a úspěšnější odchyt hlodavců.
Následující rady jsou zaměřené především na hubení myší v domácích podmínkách. Likvidace potkanů bývá obtížnější nebo rovnou vyžaduje zásah odborníka. Pokud totiž past zabije či uvězní jednoho potkana, ostatní si uvědomí nebezpečí a do pasti je už nechytíte.
Vyberte tu nejlepší návnadu
- Do pastí na myši je nejlepší dát kousek chleba nebo jiného pečiva, piškoty, oves, čokoládu, vlašský ořech, maso, arašídové máslo, jablko, mrkev nebo špek
- Do pastí na krysy a potkany můžete dát kousek pečiva, sýr, salám nebo téměř jakékoli jídlo
Při deratizacích se nám navíc osvědčilo vybírat takovou návnadu, kterou hlodavci v okolí budovy nenajdou. Pokud je například dům nedaleko pole s pšenicí, můžete dát do pastí místo pečiva třeba kus špeku nebo čokoládu. Samozřejmě je také důležité návnadu důkladně upevnit, aby nemohlo dojít k její krádeži.
Vyberte to správné místo
Do pastí položených ve středu místnosti nic nechytíte. Mnohem větší úspěch budete mít, pokud je rozmístíte za nábytek a ke stěnám, podél kterých se hlodavci pohybují. Myši, krysy a potkani totiž bývají na otevřeném prostranství velmi opatrní. Navíc tak snížíte riziko, že se do pastí omylem chytnete vy nebo někdo z vaší rodiny.
Přerušte zásobování
Pokud budou mít hlodavci dost potravy, návnady v pasti si možná ani nevšimnou. Proto vždy zkontrolujte, zda nemají přístup k jiným potravinám. Nejčastěji hodují na zásobách ve spižírnách, sklepích a na půdách. Veškeré jídlo proto uložte tak, aby se k němu nedostala ani myška.
Pastičky pravidelně kontrolujte
Do sklapnuté pasti se vám žádný další hlodavec nechytí – bez ohledu na to, zda šlo o planý poplach, nebo byl váš lov úspěšný. Každou past proto během dne několikrát zkontrolujte. Pokud pastičku dle potřeby vyprázdníte a znovu natáhnete, může být už za chvíli připravená na další akci.
Živolovné pasti navíc musíte kontrolovat alespoň jednou za 24 hodin s ohledem na zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.
Pokud nechcete nebo nemůžete sklapovací pasti pravidelně kontrolovat, pořiďte si elektronickou past Victor Multi-Kill. Obsahuje totiž speciální zásobník, do kterého se vejde až 10 usmrcených myší.
Sledujte úspěšnost lovu
Pokud budou vaše pasti i po několika dnech prázdné, postupujte podle následujícího návodu. Mezi jednotlivými kroky vždy počkejte několik dnů, než se projeví výsledky.
- Zkontrolujte, zda jsou hlodavci stále v objektu a nemají přístup k potravě
- Použijte jako návnadu jinou potravinu
- Přemístěte pasti na jiné vhodné místo
- Vyměňte pastičky za nové
- Použijte místo pastí nástrahy umístěné do deratizačních staniček
- Objednejte si profesionální deratizaci
Tipy na závěr
- Nastavení obyčejné dřevěné pastičky vyžaduje přesnost a opatrnost – často totiž sklapnou, ještě než je umístíte na vhodné místo. Pokud nechcete zbytečně pokoušet svou trpělivost, pořiďte si některou z pastí, kterou snadno natáhnete a uvolníte stisknutím jediného tlačítka (např. Victor Quick-Set Mouse Trap). Vyprázdnění těchto pastí je navíc hygienické a probíhá bez kontaktu s usmrceným jedincem.
- V obchodech se prodávají také sklapovací pastičky, u kterých nemusíte na mrtvého hlodavce sahat ani se na něj dívat. Pokud preferujete tento způsob likvidace, prohlédněte si pasti Victor Clean Kill nebo Victor Kill & Seal Mouse Trap.
- Pro přilákání škůdců můžete využít také speciální přípravek NARA Sprej. Je vhodný pro všechny typy pastí, má velmi lákavou vůni a po aplikaci působí až dva měsíce.
- Pokud nechcete poslouchat cvakání mechanických pastiček, pořiďte si elektronickou past, která usmrtí hlodavce tiše a spolehlivě.
- Další užitečné tipy pro deratizace v domácích podmínkách najdete ve článku Jak vyhubit myši, potkany, krysy a jiné hlodavce.