Kousnutí od štěnice
Probouzíte se s červenými štípanci na rukou, nohách a zádech? Máte podezření, že se jedná o štípance od štenice? Malé červené kousnutí, které ráno objevíte na své kůži, ještě nemusí být od tohoto „upířího“ škůdce. Pokud chcete zjistit, jak vypadá kousnutí od štěnice a zda na vás po nocích hodují štěnice, pusťte se do čtení následujícího článku.
Zajišťujeme hubení štěnic – kdekoli po ČR a se zárukou
Jak poznat kousnutí od štěnice?
Na první pohled se kousnutí od štěnice podobá bodnutí od komára. Někdy může způsobit alergickou reakci – po štípnutí kůže zčervená a mírně nateče. Většině lidí taková skvrna během chvilky zmizí, citliví jedinci ji mohou mít celé měsíce. To samé platí pro její velikost, která má v průměru několik milimetrů až centimetrů.
Štípance od štěnice domácí mohou být různé. U některých lidí k alergické reakci nedochází, u jiných může být i velmi výrazná (viz foto).
Pokud však na kousnutí od štěnice nejste alergičtí, nemusí se štípance vůbec projevit. Můžete tak mít doma štěnice a všimnete si jich až po masivním rozmnožení.
- Kousnutí od štěnice vypadá jako červené kolečko s tmavší tečkou uprostřed
- Štípnutí může být jen jedno, častější jsou ale kousnutí v řadě nebo skupině
- Štípance od stenice se nejčastěji nachází na pažích, zádech nebo krku
- U některých lidí se objeví zarudlé a svědící otoky
Jinými slovy: pokud se opakovaně probouzíte se štípanci, které jste před usnutím neměli, zkontrolujte výskyt štěnic podle následujícího postupu.
Víte, že:
- kousnutím od štěnice se nepřenáší žádné nemoci? Kousance od štěnic však mohou vyvolat nepříjemnou alergickou reakci.
„Opravdu mám doma štěnice?“
Ani odborníci a dermatologové spolehlivě nepoznají, zda je kousnutí od štěnice či jiného hmyzu. Jasným důkazem je proto až objevení dospělé štěnice (viz obrázek). Přítomnost těchto škůdců někdy prozradí také jejich trus – hnědočervené skvrnky, které po kontaktu s vodou zčervenají. Štěnice nejčastěji zanechávají výkaly na povlečení nebo poblíž svého úkrytu.
Jak najít štěnice? Důkladně prohledejte místa, kde se obvykle ukrývají – postele, matrace, noční stolky, podlahové lišty, obrazy, různé štěrbiny a tmavá místa. Hnízda štěnic mohou být prakticky kdekoli v místnosti. Můžete také počkat do noci, nečekaně rozsvítit a sledovat bílé povrchy, zda neuvidíte štěnice prchající do úkrytu.
TIP: Podívejte se na fotografie štěnic, které najdete v našem článku jak vypadá štěnice – foto ve vysokém rozlišení.
„Jsou to štěnice. Co mám dělat?“
- Nepoužívejte žádné repelenty ani insekticidy
- Z napadených místností nic neodnášejte
- Zavolejte odborníky na hubení štěnic
Štěnic a jejich kousnutí se zbavíte přibližně za čtyři až šest týdnů. Pokud si opravdu chcete ušetřit spoustu starostí, přeskočte všechny pokusy o likvidaci štěnic vlastními silami. V Adeře totiž známe hned několik přípravků, které tyto škůdce zaručeně vyhubí.