Dlouhodobě se zaměřujeme na hubení klíšťat přenášejících závažné patogeny nemocí, kterými se ročně v ČR nakazí několik tisíc lidí. Zajišťujeme monitoring jejich výskytu, plošnou likvidaci postřikem i odborné konzultace s důrazem na maximální účinnost, spolehlivost a rychlost. Navíc nabízíme i expresní zásahy do 24 hod.
Na hubení škůdců se úspěšně specializujeme od roku 2000. Kompletní likvidace klíšťat zajišťujeme pro rodinné domy, ubytovací zařízení, parky a kempy. Pro dezinsekci využíváme kvalitní přípravky, které jsou pro člověka při správném profesionálním použití bezpečné. Zároveň postupujeme tak, aby naše zásahy měly minimální dopad na životní prostředí.
Plošná likvidace patří mezi hlavní metody, jak snížit populaci klíšťat. Nejvíce klíšťat je v přírodě okolo května a září. V těchto měsících proto doporučujeme provést postřik pozemků. Zajistíte tak výrazné snížení počtu klíšťat na ošetřené lokalitě i rizika nákazy.
TIP: Při masivním výskytu provádíme postřik také v letních měsících, kdy se vyskytují především larvy a nymfy.
Samec je se svou velikostí těla 2–4 mm menší než samice. Tělo má zbarvené do černa, protože štítek (scutum) pokrývá téměř celou tělní část.
Samice měří 3–6 mm v závislosti na nasátí. Štítek je pouze na první třetině těla, zbytek je u nenasáté samice zbarvený do hněda. Po nasátí krve se její tělo dokáže zvětšit až 300krát a mění barvu na světle šedou.
Dospělci i nymfy mají 8 končetin. Velikost těla nymfy je přibližně 1–2 mm. Larvy mají končetin 6 a jejich velikost je do 1 mm.
U každého vývojového stádia je nutné nasátí krve (bez nasátí nemůže cyklus proběhnout). Nesají pouze dospělí samci.
Samice se po nasátí spáří se samcem a naklade 1 000 – 3 000 vajíček do půdy. Z vajíček se líhnou šestinohé larvy, které se po nasátí mění v osminohé nymfy a následně po dalším nasátí na dospělce.
Celý cyklus může v přírodě trvat 1–2 roky (v závislosti na teplotě, počasí a hostiteli). Populace klíšťat vrcholí dvakrát ročně v květnu a v září.
Klíště obecné se v přírodě vyskytuje na všech místech, kde je dostupný hostitel. Nejčastěji to jsou vlhká místa v lesní opadance. Dostatečná vlhkost je totiž pro jejich život nezbytná. Často si vybírají také stinná místa v lese, v příkopech nebo okolo lesních cestiček.
Potravou klíšťat je krev obratlovců. Hostitelé se liší v závislosti na vývojovém stádiu. Pro larvy, které se drží nejníže při zemi, jsou to obvykle hlodavci, ptáci či ještěrky. Tito hostitelé jsou stejní i pro nymfy, které se ale mohou nasát i na větších obratlovcích (zajíci, psi a kočky). Dospělé samice pak číhají ve vyšších patrech porostu a jejich hostiteli jsou třeba srny.
Všechna vývojová stádia mohou sát na lidech. Klíště navíc dokáže hladovět i více než rok.
V ČR jsou klíšťata nejnebezpečnějšími přenašeči závažných onemocnění, která mohou skončit smrtí nebo těžkými následky. Celosvětově jsou na druhém místě – obávanější jsou už pouze komáři.
Klíšťata ale mohou přenášet i další nemoci jako je Q horečka, babezióza a tularémie.
Předpověď aktivity klíšťat na území České republiky můžete sledovat v přehledu, který je v sezóně pravidelně aktualizován a vydáván za podpory MZ ČR.
Přítomnost klíšťat souvisí zejména s dostupností jejich hostitele (nejčastější hlodavci). Pokud není na lokalitě hostitel, nebudou zde ani klíšťata.
Samozřejmě je důležité, jak vypadá okolí. K výskytu klíšťat přispívá zarostlá tráva a dostatek vlhkosti. Pokud budete pravidelně udržovat trávník, tito škůdci v něm budou minimálně.
Hubení klíšťat zajišťujeme pomocí přípravků, které účinkují na všechna vývojová stádia
Pomůžeme vám zavést opatření proti dalšímu rozšíření klíšťat i jiných škůdců
Využíváme postřiky, které jsou bezpečné a vhodné i do okolí obytných prostor
Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ceny obsahují materiál i práci.