V českých firmách i domácnostech pomáháme zastavit invaze zavíječů – ještě před tím, než způsobí rozsáhlé škody. Patříme mezi několik málo firem, které mají s hubením těchto škůdců prokazatelné zkušenosti. Zajišťujeme také monitoring jejich výskytu a odborné konzultace.
Už několik let se zaměřujeme na profesionální hubení zavíječů. Mezi naše klienty nejčastěji patří sklady, výrobní areály a restaurace. Naši odborníci na skladištní škůdce každý den navštěvují malé prostory i rozsáhlé sklady o ploše přes 1 000 m2.
Základem všech zásahů je u nás přesné určení konkrétního škůdce. Právě díky tomu jsou likvidace zavíječů rychlé a úspěšné. Zároveň vám tak můžeme co nejlépe poradit, jak se vyhnout opakovanému rozšíření těchto škůdců.
Pro domácnosti i potravinářské provozy nabízíme také pravidelný monitoring. Pomáháme vám tak ochránit uskladněné zásoby. Přítomnost zavíječů totiž díky pečlivému sledování objektu odhalíme hned na začátku.
TIP: Přečtěte si náš článek Potravinám škodí hlavně zavíječi.
Zavíječ moučný patří mezi největší skladištní zavíječe – dospělec má rozpětí křídel 16–25 mm. Přední křídla („horní“) bývají šedá s černou kresbou zvlněných čar, které se kříží. Zadní křídla („spodní“) mají krémově šedou barvu.
Konce křídel bývají výrazně špičaté. Když je motýl v klidu, zadní křídla jsou složená pod předními a je vidět pouze šedá barva s černou kresbou. U starších dospělců mohou být křídla „olétaná“ a bez kresby.
Housenky mají krémově růžové tělo a tmavě hnědou hlavu. V každém tělním článku můžete vidět dvě černé skvrny, které se táhnou až do zadní části těla. Dospělá housenka obvykle měří 15–20 mm.
Na přítomnost zavíječů vás nejčastěji upozorní nález jejich housenek, dospělců, poškozených obalů, znehodnocených potravin nebo pavučinek v potravinách.
Za optimálních podmínek (25 °C, 75 % vlhkost) trvá vývoj 40 dní. Při nižší teplotě se cyklus zpomaluje. Délka vývoje totiž silně závisí na teplotě – například při 18 °C může trvat až 90 dní.
Při teplotách pod 12 °C nebo nad 30 °C je vývoj pozastaven, ale vajíčka přežívají. K zahubení všech stádií je proto nutné dosáhnout extrémnějších teplot.
Dospělec zavíječe moučného obvykle žije 7–21 dní. Samička klade 150–200 vajíček přímo do substrátu.
Zavíječe moučné nejčastěji najdete na teplých, vlhkých a tmavých místech poblíž zdrojů potravy nebo přímo uvnitř potravin. Jsou častými návštěvníky mlýnů, skladů obilí, domácností a pekáren.
Stejně jako u zavíječe paprikového jsou i housenky tohoto motýla všežravé. Mezi jejich oblíbenou potravu patří výrobky z obilovin, ořechy, sušené ovoce a zelenina, olejnatá semena a produkty z nich.
Hlavní škody způsobují zejména housenky
, které produkují kolem svého těla pavučinky. Ty na sebe navazují napadené potraviny, a dochází tak k jejich znehodnocení. Housenky také ničí jemná síta v mlýnech a pavučinkami ucpávají trubky.I tento druh zavíječe může přenášet patogenní mikroorganismy. Nestává se to však příliš často. Mnohem větší problémy způsobují znehodnocením potravin svou přítomností, výkaly a pavučinkami. Takto napadené zásoby jsou nevhodné ke konzumaci a je nutné zajistit jejich likvidaci.
Kromě hubení zavíječů zajišťujeme také monitorování jejich výskytu.
Na likvidaci škůdců ve skladištích se úspěšně zaměřujeme již několik let.
Ochranu proti zavíječům zajišťujeme i v rozsáhlých skladech a provozech.
Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Ceny obsahují materiál i práci.