Už několik let se specializujeme na hubení zavíječů a monitoring jejich výskytu. Pomáháme vám tak ochránit skladované zásoby před kompletním zničením. Zároveň navrhujeme a zavádíme preventivní opatření, díky kterým bude riziko infestace (napadení) minimální.
Proti zavíječům chráníme české domácnosti i potravinářské provozy všech velikostí – nejčastěji sklady, výrobní areály a restaurace. Máme zkušenosti se zabezpečením menších objektů i skladů o ploše přes 1 000 m2.
TIP: Pro úspěšnou likvidaci zavíječů je nutné přesně určit konkrétního škůdce. Díky tomu zjistíme, jak tento hmyz rychle vyhubit a uzavřít zavíječům dveře do vašich objektů. Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si článek Potravinám škodí hlavně zavíječi aneb druhové určení skladištních škůdců.
* K uplatnění záruky je nutné dodržet veškerá doporučení našeho technika
Výborným rozpoznávacím znakem jsou výrazně zbarvená křídla. Blíže k tělu bývají světle hnědá, přibližně uprostřed prvního páru křídel jsou podélně rozdělená a koncová část je zbarvená do tmavě měděné. Rozpětí křídel bývá 12–14 mm.
Když je motýl v klidu, zadní křídla má složená pod přední. Díky tomu můžete vidět výrazný barevný předěl. Kresba bývá viditelná i u starších jedinců.
Housenky tohoto zavíječe obvykle mají světle smetanové tělo. Přesná barva ale závisí na potravě, kterou přijímá. Hlava a hrudní štítek bývají tmavě hnědé. Na těle také nemají žádné černé tečky a jejich délka se pohybuje kolem 12 mm.
Mezi typické znaky zamoření patří výskyt housenek či dospělců, poškozené obaly a zásoby znehodnocené okusem a pavučinkami.
Celý vývoj od vajíčka až po dospělce trvá za optimálních podmínek (30 °C, 75% vlhkost) přibližně 30 dní. Při nižší teplotě se cyklus zpomaluje – pokud je teplota pouhých 16 °C, vývoj probíhá až 90 dní.
Vývoj navíc může proběhnout pouze při teplotách mezi 15 až 35 °C. Při nižších nebo vyšších teplotách se zastaví, ale vajíčka přežívají.
Dospělec zavíječe paprikového obvykle žije 7–14 dní. Samička klade 150–200 vajíček přímo do substrátu. Housenky před kuklením putují mimo zdroj potravy (typický pohyb housenek v prostoru).
Zavíječi preferují teplá, vlhká a tmavá místa v blízkosti zdrojů potravy nebo přímo v uskladněných surovinách či produktech.
Zavíječ paprikový je všežravec a jeho oblíbenou potravou jsou obiloviny, luštěniny, sušené ovoce, olejniny, čokoláda, granule, ořechy a další živočišný i rostlinný materiál.
Zavíječ může být nosičem patogenních mikroorganismů, ale nebývá to příliš časté. Hlavním problémem jeho výskytu je to že znehodnocuje potraviny výkaly, pavučinkami a kuklami. Veškeré napadené suroviny nebo zásoby jsou proto nevhodné ke konzumaci.
Zavíječ paprikový je nejčastější motýlí škůdce v českých domácnostech a potravinářských provozech. Škodí však pouze jeho housenky, které napadají uskladněné potraviny. Kromě okusu totiž kolem svého těla vytváří pavučinky a navazují na sebe napadené potraviny. Dochází tak k jejich znehodnocení a zejména v potravinářských provozech také k rozsáhlým ztrátám na zisku.
Tito hmyzí škůdci proto představují vážnou hrozbu pro všechny podniky, které skladují či vyrábí rostlinné a živočišné produkty. Hlavním úkolem skladů, výrobních areálů nebo třeba restaurací je proto dokonalá ochrana skladovaných zásob.
Nabízíme hubení zavíječů, odborné konzultace i monitoring.
Na ochranu proti zavíječům se zaměřujeme už několik let.
Pomůžeme vám zabezpečit nemovitosti proti pronikání škůdců.
Veškeré uvedené ceny jsou pouze orientační. Konečnou cenu vám vždy sdělí technik ještě před zahájením zásahu. Záruku poskytujeme pouze při dodržení pokynů technika a počtu doporučených zásahů. Ceny obsahují materiál i práci.