Po velmi dlouhou dobu se zdálo, že štěnice domácí z bytů v rozvinutých zemí světa natrvalo vymizely. Situace se však zásadním způsobem změnila a štěnice zažívají na celém světě obrození. Ve velkých městech Austrálie, USA, Kanady, Velké Britanie a v jiných zemích se výskyt štěnice domácí v bytech, hotelích a jiných ubytovacích zařízeních prudce zvyšuje. Stejně je tomu i v České republice. Příčinou je zvýšený pohyb lidí i na velké vzdálenosti (turistika, cestování za prací) a rezistence štěnic k insekticidům.
Jak štěnice domácí žijí
Dospělé štěnice i jejich larvy se živí pouze krví, kterou sají nejraději na lidech, ale můžou jí sát i na psech, kočkách, ptácích v kleci. Zdržují se proto nejraději v postelích, v lůžkovinách, matracích, dřevěných konstrukcích postelí nebo v těsné blízkosti postelí, v prasklinách stěn apod. tedy co nejblíže zdroje potravy. Po nasátí krve kladou samičky štěnice domácí vajíčka, která přilepují k drsným povrchů, např. na ložní prádlo.
Dospělé štěnice (foto) žijí asi 1 rok, při pokojové teplotě dokáží hladovět asi 140 dní, při teplotě +13 0 C vydrží hladovět déle než 1 rok. Samice štěnice domácí naklade za život až 500 vajíček, vývoj od vajíčka do vajíčka trvá asi 2 měsíce. Výskyt štěnic nijak nesouvisí s hygienou, mohou žít v bytech starých, moderních, udržovaných i zanedbaných, v hotelových pokojích jakékoliv kategorie. Štěnice se stropů do postelí nepadají.
Velikost štěnice domácí
Vajíčka štěnic jsou bělavá, válcovitá a asi 1 mm dlouhá, jen o něco větší a světle zbarvené jsou nejmladší larvy. Dospělé štěnice domácí jsou 5 mm dlouhé, rezavě zbarvené, zploštělé, nemají křídla, nelétají, neskáčí, jen rychle běhají.
Jak štěnice bodají a sají krev
Člověka napadají v noci, nejčastěji asi 1 hod. před rozedněním, sání krve trvá 5 – 10 min. Štěnice domácí sají krev asi 2 krát za týden. Bodají nejčastěji na místech, která nemají lidé při spaní přikryta: na obličeji kolem očí, na pažích, zádech apod. Každá štěnice bodne vždy 3krát krátce za sebou, žertem se říká, že má snídani, oběd a večeři.
Napadený člověk samotné bodnutí necítí, teprve později se dostaví dlouho přetrvávající a svědící reakce, která závisí na individuálních vlastnostech každého jednotlivce. Štěnice domácí naštěstí nepřenášejí žádné choroboplodné zárodky. Štěnice bodají přibližně na stejných místech kůže, jako komáři naletující v noci do bytů. Kožní reakce po bodnutí štěnicí nelze odlišit od bodnutí jiným druhem hmyzu.
Ekologie štěnice domácí
Štěnice se ukrývají ve skupinách, někdy až o několika desítkách jedinců, což se odborně nazývá agregační chování.
To jim usnadňuje páření po každém nasátí krve a současně zamezuje ztrátám vody z jejich těl. Úkryty a jejich okolí lze poznat podle tmavě zbarveného trusu.
Jak se štěnice šíří
Aktivně se štěnice domácí šíří přelézáním z místnosti do místnosti nebo z bytu do bytu po chodbách i po vnější fasádě domu v létě, až na vzdálenost 30 m na jeden zátah. Přitom nemusí v původním místě výskytu ani hladovět. Mohou se rozlézat i ze zamořeného vystěhovaného nábytku.
Pasivně se štěnice domácí šíří na neomezenou vzdálenost v zavazadlech, elektronických přístrojích, nábytku i ve svrchním oděvu. Štěnice byly nalezeny při cestování pěšky, auty, vlakem, lodí i letadly. Při podezření na výskyt štěnic v navštíveném ubytovacím zařízení je vhodné prohlédnout lůžko, matraci, lůžkoviny, čelo postele. Zavazadla by se neměla na noc pokládat na podlahu v blízkosti postele, aby se do nich štěnice domácí nenastěhovaly a při odjezdu a hned po návratu domů, by se měla důkladně prohlédnout.
Jak se štěnic zbavíme, máme-li je již doma
Jediným spolehlivým důkazem přítomnosti je nález štěnice. Je jen málo pravděpodobné, že by někdo dokázal svépomocí a dokonale zlikvidovat štěnice ve svém bytě, domě nebo dokonce v jakémkoliv ubytovacím zařízení. Objednávka dezinsekce u odborné profesionální firmy je nezbytná a nejspolehlivější. Odborná firma také nejdříve potvrdí nebo vyloučí výskyt štěnice domácí a seriózní firma by měla pracovat se zárukou účinnosti na likvidaci štěnic.
K zahubení štěnic a jejich vajíček v lůžkovinách stačí vyprání v pračce při 60 0 C, studená voda zahubí dospělé štěnice a jejich larvy až za 24 hod., vajíčka přežívají.