Štěnice a úskalí jejich likvidace
Štěnice jsou velké jen několik málo milimetrů. Přesto patří mezi nepříjemné škůdce. Mají tuhý kořínek a svou kůži neprodají lacino. Likvidace štěnic je kvůli tomu náročným úkolem pro odborníky a někdy se může i nepříjemně zkomplikovat. Na co byste si měli dát pozor?
Trus štěnice můžete snadno zaměnit s jinými nečistotami
Trus štěnice vypadá jako malé černohnědé skvrnky. Obvykle jej najdete na povlečení a poblíž míst, která mají štěnice rády.
- Postele
- Matrace
- Noční stolky
- Podlahové lišty
- Obrazy
- Různé štěrbiny
- Tmavá místa
Tyto skvrnky však mohou mít různý původ a pro objektivní posouzení výskytu štěnice bohužel nestačí. Stejně neprůkazná bývají i kousnutí od štěnic. Jasným důkazem o přítomnosti štěnic je až nalezení dospělého jedince.
Fotografie mrtvé štěnice v porovnání s nehtem na prstu, další obrázky štěnic najdete v našem článku jak vypadá štěnice – foto ve vysokém rozlišení
Štěnice se při úklidu mohou rozšířit do okolních pokojů
Před samotnou dezinsekcí štěnic doporučujeme provést pečlivý úklid (zejména v pokojích, kde spíte).
- Důkladně vyluxujte a sáček z vysavače vyhoďte. Veškeré ložní prádlo a oblečení, které mohlo přijít se štěnicemi do styku, vložte do igelitových pytlů, vyskládejte do pračky a vyperte na co nejvyšší možnou teplotu (pozor, aby se prádlo nezničilo). Pytle vyhoďte.
Nezapomeňte, že štěnice se mohou rozšířit i do okolních místností – proto přenášejte prádlo do pračky opatrně a vyhoďte jak sáček z vysavače, tak igelitové pytle.
Volně prodejné přípravky mohou deratizaci štěnic zkomplikovat
Domácnostní přípravky na deratizaci štěnic se dají koupit i v běžných obchodech. Škůdci jsou ale proti účinným látkám v těchto přípravcích obvykle rezistentní. Volně prodejné přípravky tak fungují pouze dráždivě, což vede k rozšíření hmyzu do okolí.
Dezinsekce je kvůli tomu nutné provést i v okolních prostorách. A s tím roste i cena a složitost deratizace štěnic.
V obytných domech je nutné ošetřit i okolní byty
Pokud máte štěnice v bytě, bude pravděpodobně nutné ošetřit i okolní jednotky. V opačném případě se totiž štěnice jen přesunou k sousedům a po čase zase vrátí zpátky. Pokud vaši sousedé odmítnou („já přece doma žádné brouky nemám“), možná se štěnic a jejich trusu nikdy nezbavíte.
Štěnice jsou velké pouze několik málo milimetrů
Velikost dospělých štěnic se pohybuje od 3 do 8 mm. Jejich vajíčka a nejmladší larvy jsou ještě menší (cca 1 mm). Na rozdíl od švábů nebo jiných škůdců je proto snadno přehlédnete. Zároveň bude složitější štěnice mechanicky zlikvidovat (vysát, rozmáčknout).
Na štěnice platí důkladná dezinsekce
Ve skutečnosti není deratizace štěnice domácí tak složitá, jak vypadá. Existují totiž technologie a postupy, které se osvědčily u mnoha našich klientů a mohou tyto škůdce vyhubit i u vás.